01/20176
A savanyúkáposzta az új superfood: fogyaszt, gyógyít és boldoggá tesz
Az erjesztett ételek fogyasztása, különösen az őszi, téli időszakban évszázadokon át ellenállóvá tette az embereket a különböző vírusokkal szemben. A fermentálás során beindul a bomlás, amelynek következtében létrejövő jótékony baktériumok megóvnak a kórokozóktól, és segítik az emésztőrendszer működését. A fermentált ételek természetes probiotikumként működnek, így hozzájárulnak a szervezetünk megfelelő működéséhez. Ha tehát valaki gyakran betegeskedik, könnyen megfázik, rendetlenkedik a gyomra vagy akár hatással van rá a téli szürkeség, mindenképpen érdemes több fermentált ételt fogyasztania. Ezek közé tartozik a savanyú káposzta, uborka, kimchi, kombucha, sajtok, joghurtok.
A fermentált ételek pozitív hatásai többek között a következők:
Gyulladáscsökkentőek: a probiotikumokat is tartalmazó erjesztett ételek gyulladáscsökkentő anyagokat termelnek, valamint elősegítik az ásványi anyagok, fehérjék, zsírok, vitaminok felszívódását. Ennek következtében erősödik az immunrendszer, könnyebben fel tudja venni a harcot a különböző fertőzésekkel, gyulladásokkal szemben.
Erősítik az immunrendszert: talán sokan nem tudják, hogy ellenálló képességünk a bélnyálkahártyában található nyirokerek- és csomócskák állapotától függ. Azaz kimondhatjuk, hogy a bélrendszerünk a legfontosabb immunszerv. A bélrendszerben lévő egészséges baktériumflóra fenntartásának érdekében is kiemelten fontosak a fermentált ételek. Ezek úgy működnek, mint valami probiotikumbombák. Segítik a jótékony baktériumok életben maradását, az emésztést, és fokozottan működtetik az immunrendszert.
Hangulatjavító hatásúak: a kutatók komoly összefüggéseket fedeztek fel az agy és a bélrendszer kapcsolatában. Az úgynevezett bolygóidegen keresztül a bélbaktériumok információkat juttatnak el a belekből az agyba. Ezért a bélrendszerünk állapota befolyásolhatja a lelkiállapotunkat, stresszt, depressziót, szorongást okozva. Amennyiben rendszeresen fogyasztunk probiotikumokat tartalmazó ételeket, megnő a belekben lévő jó baktériumok aránya, és olyan hormonok kezdenek el termelődni, amelyek a jó hangulatért felelősek.
Fogyasztanak: a probiotikumok egyensúlyban tartják az étvágyunkat, édességek utáni vágyunkat. Ha ez az egyensúly felborul, akkor kívánunk állandóan édességet. A probiotikumokat tartalmazó ételekkel azonban sikerrel vehetjük fel a harcot a nem kívánatos baktériumok ellen, azaz akár gyorsabban fogyhatunk. Ha nem lenne elegendő a természetes úton való probiotikum bevitel, érdemes kapszulás formában is szednünk őket! Tudj meg többet itt a probiotikumok jótékony hatásáról!
Szépítenek: régóta tudott, hogy a bőr és a bélrendszer állapota szorosan összefügg. A cukor például gyulladáskeltő anyagokat tartalmaz, mely a belekben okoz először problémát. Ugyanakkor ha rendszeresen fogyasztunk probiotikus ételeket, azok segítenek egyensúlyban tartani a bélrendszert, így bőrünk is tiszta, üde lesz.
A beleink támogatása miatt próbáljunk meg legalább naponta egyszer vagy kétszer erjesztett élelmiszert fogyasztani. Tegyünk erjesztett zöldségeket a salátánkba, fogyasszuk köretként húsok mellé, fogyasszuk őket önmagukban, vagy ha elég bátrak vagyunk, dobjuk bele a reggeli turmixunkba őket.
Az alábbi recept jól jöhet minden nagy lakomázást követően, amikor a túlterhelt gyomrunkat is pihentetni szeretnénk. (X)
Hozzávalók:
40 dkg savanyú káposzta
10 dkg dió
1 kaliforniai paprika
5 dkg aszalt sárgabarack
3 ek olívaolaj
A kaposztát, amennyiben túl sós, kicsit átmossuk, majd kifacsarjuk. A diót száraz serpenyőben megpirítjuk.
A hozzávalókat összekeverjük, és egy órát hagyjuk pihenni, hogy összeérjenek az ízek.
Ha tetszett a bejegyzés, és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a Paszuly facebook oldalát, itt megteheted. Instagramon is követhetsz.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gyűrött Papír 2017.01.09. 08:04:48
Csak elfelejtettük...
Je ne suis pas Charlie Hebdo! 2017.01.09. 08:04:51
Void Bunkoid 2017.01.09. 08:05:57
Ja, és a másnaposság egyik legdurvább "gyógyszere" :)