04/20167
Történetek az múlt század konyháiból
1913: Székből ma is készül konyha. A falon logó kuglófformát elfogadnám, de minden bizonnyal elbűvölnének a kislány játék edényei is (Forrás)
Remélem, a Paszuly olvasói között is szép számmal akadnak olyanok, akik szeretnek belesni mások lakásába. Én nagyon, és vannak ismerőseim,akik szintén. Nem csak gondolom róluk, hanem be is vallották. Télen sokkal könnyebb leskelődni, karácsony környékén meg a legizgalmasabb. Engem amúgy nem az emberek érdekelnek, hanem a berendezés. A csillárok, a szekrények, a képek a falon. Nagyon-nagyon izgalmas dolgok ezek.
A Fortepan online archívumot mindenki ismeri. Forrásmegjelöléssel bárki felhasználhatja az itt lévő fotókat, érdemes időnként böngészgetni, csuda jópofa dolgokat találni. Legutóbb a konyhára kerestem rá, és igazi kincseket találtam. Egy csomó konyhába beleshettem, ráadásul nem kell megvárni a sötétet, és nem kell tartani a lebukástól. Ezekből válogattam, csupa magánkonyhákból, a hadi- és üzemi konyhák később következnek.
Bár az első fotók több mint száz éve készültek, egyes bútorok, használati tárgyak ma is ismerősnek tűnnek. Túl azon, hogy ma ismét reneszánszukat élik, sokunk nagymamáinál még ilyenek voltak a konyhákban.
1919: Valami töltött tészta készül Aradon. Vajon mi lehetett? (Forrás)
1921: Megbeszélik a nap történéseit. Úgy képzelem, ők testvérek. Van, aki már nem lakik otthon, van, aki éppen a kelengyéjét készíti, és van a kicsi, ő még ráér romantikus regényeket olvasni. (Forrás)
1922: akkoriban a méltóságos asszonyok kimérték a hozzávalókat a bejárónőknek. Az eszközöket itt is érdemes megfigyelni. Látszik, hogy sokan étkeztek, mint ahogy az is, hogy gyakran sütöttek. (Forrás)
1930: volt már olyan konyhátok, ahol ki lehetett nyitni a kertre nyíló ajtót, és a napsütésben készíteni az ebédet? Nekem nem, de jártam már ilyenbe, imádtam. (forrás)
1930: nem tudom eldönteni, hogy ő még kislány, vagy nagyon-nagyon fiatal asszonyka. Hajlok arra, hogy az anyukája kérte meg, hogy segítsen. (forrás)
1930: az úrnő lement a konyhába megérdeklődni, hogyan állnak az előkészületekkel. Friss kalács is lesz, vagy aranygaluska? A tála, tányérok gyönyörűek. Nagymama is ilyen fémtálban dagasztotta a kelt tésztát. Itt sem ketten ebédelnek aznap. (forrás)
1930: anya lányaival, akik talán ikrek. Vendégeket várnak, a lányokra ráfér a gyakorlás.Mindenki boldog, élvezik a közös munkát. A levesestál gyönyörű:) (forrás)
1937: gondolom, falra erősített reklámújság elsősorban a falat védi. Minden esetre figyeltek arra, hogy szép is legyen. A lábosok is újnak tűnnek, ez egy nagyon-nagyon modern konyha volt. Azt is mondanám, hogy a dátum téves, nem tudom, ennek mekkora a valószínűsége. A szekrényben lévő mérleg is szép munka. (forrás)
1937: egy ifjú hölgy szárnyait bontogatja a konyhában. Vagy a feleség esküvő után pár nappal szeretné meglepné férjét valami finomsággal. Kuglófot is szoktak sütni, de most ördögpirula készül. (forrás)
1938: lehet találgatni, hogy azért szorultak ki a konyhába, mert ezt írta elő az illem, vagy mert az egyetlen szobában ott szorongott a család összes többi tagja. Minden esetre a nő itt még felhőtlenül ábrándozik, örül a szép szavaknak (forrás)
1940: a Retek utca 29-31 első emeleti konyhájában készült ez a kép, mint ahogy a következő is. Azon gondolkodom, hogy anya és lánya van a képeken, vagy ez egy olyan lakás, amelyen több család volt kénytelen osztozkodni? (forrás)
1940: a Retek utca 29-31 első emeleti konyhájában készült ez a kép, mint ahogy az előző is. Azon gondolkodom, hogy anya és lánya van a képeken, vagy ez egy olyan lakás, amelyen több család volt kénytelen osztozkodni? (forrás)
1943: ez is nagypolgári konyha lehetett. A háborúnak ebben a helyiségben nyoma sincs. A festett fal, az ajtófélfa, a csillár külön figyelmet érdemel. A vasaló már modern, és nagyon izgat, hogy mi lehet a szekrény tetején, a gyertyatartótól balra.(forrás)
1943: a Csillaghegyi út 3-ban készült ez a kép. Szerintem a levesbetét készül éppen. Bejáró már nincs, de a méltóságos asszony becsülettel helytáll a konyhában. Természetesen gyönyörű ruhában, rendezett frizurával. (forrás)
Hogyha a Fortepan archívumában nézelődünk, akkor is feltűnik, hogy 1943-ban történnie kellett valaminek. A fenti kép után magánkonyhákról nem találni fotót. 1947-ig egyáltalán nincs konyhai kép, majd 1947-től különböző üzemi konyhákat találni. Majd csak jóval később, a hetvenes években jelennek meg ismét a konyhák, méreteiből ítélve ezek már apró szolgálati lakásokban készült képek.
1970: ezt a képet csak a bal oldali polcon lévő kávékiöntőért válogattam ki. Olyan nekünk is volt. Ti is emlékeztek rá? (forrás)
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a Paszulyt a facebookon is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mpl 2016.04.27. 16:58:36
Jovanotti 2016.04.27. 18:58:50
Walterhal 2016.04.27. 22:46:15
mpl 2016.04.28. 08:53:36
leopolderika 2016.04.28. 10:02:34
@Jovanotti: és akkor a tölteléket nem bízta a ház úrnője a bejárónőre, azt ő tette a tésztára:)